Škoda Roomster

Již v roce 2003 naznačila automobilka ŠkodaAuto designovou studií, představenou ve Frankfurtu, že nová velkoprostorová škodovka nebude jen tak obyčejným vozem. Z původní studie se sice řada detailů a konstrukčních znaků do sériové podoby nedostalo, ale i tak zůstává Roomster originálním představitelem malých rodinných MPV.

Revoluční myšlenkou nového modelu je designérské oddělení prostoru na předních sedadlech od prostoru vzadu. Výsledkem je spojení dvou zdánlivě nesourodých celků – přídě se sportovně dynamickým vzhledem se zadní částí přinášející vysokou užitnou hodnotu. Tvůrci přední část kabiny nazývají Driving Room, tedy prostor pro řidiče a spolujezdce. Zadní část vozu – Living Room – je tvořena mnohem větším objemem, potřebným pro nadprůměrnou prostorovou nabídku uvnitř. Vertikálně orientovaná koncová světla neomezují nakládací otvor, jejich světelná plocha září stejně jako v případě Octavie do tvaru C.

Podvozková platforma je složena ze zavedených modelů a dílů zcela nových. Přední část vozu (náprava, nápravnice, řízení a komponenty nosných sekcí) je převzata z Fabie. Zadní část (náprava, podlaha zavazadlového prostoru, podběhy) pochází z Octavie Tour. Prostřední podlahová část je pak novým dílem - žádný podobný díl z koncernové nabídky nebylo možno použít. Roomster má vpředu standardně kotoučové brzdy s vnitřním chlazením a vzadu bubnové brzdy, vybrané modely mají kotouče také vzadu. Standardem vozů je protiblokovací systém brzd, elektronický rozdělovač brzdné síly a mechanický brzdový asistent. Roomster bude dodáván s koly o průměru 14 - 16 palců.

Interiér je položen o několik centimetrů výše než ve Fabii. V přístrojovém štítu jsou dva klasické ukazatele s integrovanými stupnicemi palivoměru a teploměru chladící kapaliny. Mezi nimi bude jedno ze tří provedení informačních displejů. Ovládání klimatizace je umístěno zcela nahoru na středovou konzoli. Spodní díl přístrojové desky má buď menší středovou konzoli s otvorem pro 1DIN rádio nebo větší pro 2DIN rádio či navigační přístroj. Před spolujezdcem je v základním provedení jen dvojice neuzavřených otvorů, ve vyšších stupních výbav (Style, Sport, Comfort) jsou odkládací schránky uzavíratelné. Horní díl přístrojové desky základního provedení je vyroben z tvrdého plastu, ve vyšších stupních je horní díl z měkčeného plastu.
Zadní sedadla jsou umístěna o 5 cm výše než ta přední, což je výhodné nejen pro lepší rozhled cestujících ve druhé řadě, ale také kvůli poloze sedících cestujících. Velká boční okna i příplatková skleněná střecha podporují dojem vzdušného interiéru.
VarioFlex je flexibilní systém uspořádání zadní části interiéru Roomsteru. Místo tří samostatných sedadel, lze vyjmutím prostředního sedadla a posunutím krajních sedadel o 110 mm doprostřed, vytvořit čtyřmístný interiér s rovnocennými místy pro všechny. Sedadla ve druhé řadě lze také podélně posunovat v rozsahu 15 cm nebo naklápět v rozsahu 13,5°.
Zavazadlový prostor je snadno přístupný po odklopení velkých zadních dveří. Základní objem 477 l (zadní sedadla jsou ve středové poloze) je nad průměrem třídy, při posunutí vnějších zadních sedadel do přední polohy je k dispozici dokonce 530 l, v zadní poloze pak 450 l. Zavazadlový prostor navíc může být ještě dále zvětšen sklopením zadních sedadel vpřed (objem vzroste na 1555 l) nebo vyjmutím z vozu (1780 l). Podlaha v zavazadlovém prostoru je zcela rovná a bez výčnělků, pod podlahou se ukrývá plnohodnotné náhradní kolo s povinnou výbavou a sadou nářadí.
Barevné provedení interiéru se odlišuje podle zvolené úrovně výbavy. V základním provedení Roomster je interiér zpracovaný v černé barvě Onyx, na přání se dodává dvoubarevná přístrojová deska Onyx/Silver se spodní částí včetně výplní dveří v šedé barvě. Výbava Style má interiér Onyx/Silver standardně, dynamické provedení Sport sází na kontrast celočerného interiéru Onyx/Onyx. Elegantní výbava Comfort disponuje sladěnou kombinací černé a béžové Onyx/Ivory. Sedadla vozu Roomster mohou být podle zvoleného stupně výbavy čalouněna některou ze šesti látek, nabídku dále rozšiřuje luxusní paket s částečně koženým čalouněním a jiná látka pro sportovní interiér.

Vedle výborných jízdních vlastností, patří k silným stránkám Roomsteru také vysoká úroveň pasivní bezpečnosti. Součástí standardní výbavy všech verzí jsou dva přední a dva boční airbagy. Na přání se montují průběžné hlavové airbagy. Přední výškově nastavitelné bezpečnostní pásy jsou vybaveny pyrotechnickými předepínači s omezovači tahu, na zadních sedadlech je trojice tříbodových pásů. Obě krajní zadní sedadla jsou zároveň vybavena i úchyty Isofix pro dětskou autosedačku. Roomster je vybaven systémem, který po nehodě samočinně uzavře přívod paliva z nádrže, rozsvítí vnitřní osvětlení, odjistí centrální zamykání vozu a aktivuje varovná světla.

Nabídka pohonných jednotek se skládá ze šesti motorů, trojici benzinových (tříválec 1.2 HTP 47 kW a čtyřválce 1.4 16V 63 kW a 1.6 16V 77 kW) a trojici dieselových (dva tříválce 1.4 TDI o výkonech 51 a 59 kW a čtyřválec 1.9 TDI 77 kW), využívajících techniku vstřikování čerpadlo-tryska (Pumpe-Düse).
Design

Styl po všech stránkách
Variabilita

VarioFlex = systém
zadních sedadel
Bezpečnost

Život v bezpečí
Funkčnost

Projektorové halogenové
světlomety s natáčením
Komfort

Panoramatická střecha
(s nebem nad hlavou)
Technologie

Turbodiesely TDI
pracují na principu
čerpadlo-tryska

Powered by Pavel "Kani" Hanibal
© 2006 - 2012 RoomsterClub.com